Czy można stosować reslizumab w ciąży i karmiąc piersią?

Reslizumab jest lekiem biologicznym, który służy do leczenia ciężkiej eozynofilowej astmy u dorosłych. Stosowany jest do kontroli objawów i poprawy jakości życia pacjentów, którzy nie reagują na standardowe metody leczenia. Celem tego artykułu jest omówienie możliwości stosowania reslizumabu u kobiet w ciąży i karmiących piersią, na podstawie dostępnych danych naukowych.

Reslizumab a ciąża

Dostępne dane na temat stosowania reslizumabu w ciąży są ograniczone. Zgromadzono informacje o stosowaniu tego leku u mniej niż 300 kobiet w ciąży. Na podstawie przeprowadzonych badań na zwierzętach, nie zaobserwowano bezpośredniego ani pośredniego negatywnego wpływu na proces reprodukcji.

Jednakże, ze względu na długotrwałe działanie reslizumabu, zaleca się ostrożność podczas stosowania tego leku w ciąży. Powinno się wziąć pod uwagę, że reslizumab ma długi okres półtrwania, co oznacza, że lek pozostaje w organizmie przez dłuższy czas po podaniu.

Reslizumab a karmienie piersią

Nie jest pewne, czy reslizumab przenika do mleka matki. Badania na zwierzętach wykazały, że reslizumab może przenikać do mleka. W przypadku ludzi, w pierwszych dniach po porodzie przeciwciała mogą przenikać do krwi noworodka przez mleko matki. W tym krótkim okresie nie można wykluczyć potencjalnego ryzyka dla karmionego piersią dziecka.

Jednakże, po tym okresie, jeśli istnieje taka potrzeba, reslizumab może być stosowany przez kobiety karmiące piersią.

Reslizumab a płodność

Nie ma dostępnych danych dotyczących wpływu reslizumabu na płodność u ludzi. Badania na zwierzętach nie wykazały negatywnego wpływu na płodność.

Podsumowanie

Podsumowując, dostępne dane na temat stosowania reslizumabu w ciąży i podczas karmienia piersią są ograniczone. Mimo braku dowodów na negatywny wpływ leku na ciążę i płodność, zaleca się ostrożność. W przypadku karmienia piersią, reslizumab może być stosowany, jeśli istnieje taka potrzeba, po wstępnym okresie po porodzie. Zawsze zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem lub kontynuacją stosowania jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią.

Bibliografia

Zobacz też:

tokilizumab.pl

Najnowsze poradniki: